„Bezpieczne podróżowanie rowerem” w Raczkach - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczne podróżowanie rowerem” w Raczkach

Data publikacji 24.05.2018

Policjant Ruchu Drogowego spotkał się z rowerzystami ze Szkoły Podstawowej w Raczkach. Na specjalnie przygotowanej lekcji plenerowej, mundurowy tłumaczył jak powinien zachowywać się rowerzysta korzystając z dróg i ścieżek rowerowych, aby być bezpiecznym.

Wczoraj, Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, przeprowadził działania profilaktyczne pn. „Bezpieczne podróżowanie rowerem”. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „PATRZ I SŁUCHAJ”, do udziału w którym mundurowy zaprosił uczniów  Szkoły Podstawowej w Raczkach. Podczas nietypowej, plenerowej lekcji wychowania komunikacyjnego, funkcjonariusz tłumaczył młodym rowerzystom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i zwracał ich uwagę na występujące zagrożenia. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia elementów obowiązkowego wyposażenia roweru. Pomimo, że noszenie kasku nie jest obowiązkowe, mundurowy zachęcał uczniów do stosowania tego typu zabezpieczeń głowy przed urazami. Policjant przypominał również, że kamizelka odblaskowa i odblaski na rowerze, poprawiają znacząco widoczność kierowcy jednośladu. Z udziałem rowerzystów przeprowadził odblaskowy eksperyment. Który uświadomił młodzieży, że  bez względu na  kolor, czy też wielkość jedno jest pewne – odblask znacznie poprawia widoczność rowerzysty na drodze. Po zakończeniu eksperymentu, policjant zachęcając do używania odblasków, każdej z osób wręczył element odblaskowy.

Mundurowy w ramach akcji ,,Patrz i słuchaj” edukował również zebranych odnośnie rozsądnego korzystania z tzw. ,,rozpraszaczy”. Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Policjant apelował o przestrzeganie przepisów, koncentrację, obserwację, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca oraz wzajemny szacunek i życzliwość bo te czynniki, z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.