Działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Data publikacji 24.05.2018

Suwalscy policjanci prowadzą dzisiaj działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Czynności te ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz wypracowanie właściwych zachowań tych uczestników na drogach.

Suwalscy policjanci systematycznie prowadzą akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego ponieważ w tracie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa itp. Tam, gdzie jest to możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów jest oddzielony, ale niestety zdarza się tak, że jest to niemożliwe, jak podczas przechodzenia przez jezdnię. Wtedy, bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze to:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przebieganie przez jezdnię,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych to:
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że niechroniony uczestnik ruchu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Apelujemy do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym. Przed przejściem przez jezdnię należy upewnić się, czy kierujący nas widzi i czy zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż może się to skończyć tragicznie!