Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo ,,Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego”

Data publikacji 12.07.2018

Policjanci z suwalskiej "drogówki" przeprowadzają dziś na drogach powiatu działania pn. „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego”. Patrole pojawiły się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych.

Rowerzyści, motorowerzyści oraz piesi to grupa, która jest narażona na niebezpieczeństwo bardziej niż inni użytkownicy dróg. Niestety nie każdy poruszający się po drogach stosuje się do zasad zawartych w przepisach prawa. Główną przyczyną zachowania się pieszego lub rowerzysty, w wyniku którego dochodzi do zdarzeń drogowych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, poruszanie się nieprawidłową stroną drogi oraz przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.
Każdy kontakt pieszego, rowerzysty czy motorowerzysty z pojazdem będącym w ruchu w momencie uderzenia naraża ich na bardzo dotkliwe skutki. Jak sama nazwa wskazuje „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego” w chwili zdarzenia nie jest osłonięty karoserią, nie może liczyć na działanie poduszek powietrznych czy pasów bezpieczeństwa. W kontakcie z pojazdem zawsze poważniejsze obrażenia poniesie pieszy i rowerzysta. Dlatego też, na tę grupę uczestników policjanci dziś zwrócą szczególną uwagę. Mundurowi podczas działań reagować będą też na nieprawidłowe zachowania kierujących wobec „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Natomiast pieszym i rowerzystom przypominać będą, jak ważne dla ich życia i zdrowia jest stosowanie się do przepisów drogowych.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze!