Suwalska policja przypomina - odblask może uratować życie - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Suwalska policja przypomina - odblask może uratować życie

Data publikacji 19.10.2018

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, suwalscy policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drodze, a także bezwzględne przestrzeganie przepisów, w tym szczególnie ograniczeń prędkości. Funkcjonariusze przypominają też pieszym, którzy poruszają się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, o obowiązku noszenia odblasków w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Policjanci z suwalskiej komendy miejskiej, czuwający na co dzień nad bezpieczeństwem mieszkańców Suwałk i powiatu, apelują do wszystkich pieszych oto, aby bezwzględnie nosili elementy odblaskowe, które niejednokrotnie mogą uratować życie. Szczególnie ważne jest to w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych. Kierowca dostrzega go wówczas z dużym opóźnieniem.

Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.