Świecąc na drodze ratują życie - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Świecąc na drodze ratują życie

Data publikacji 24.10.2018

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem - Podaj dalej!” policjanci zachęcają pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Suwalscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wręczając elementy odblaskowe przypominają jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. W okresie jesienno–zimowym najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania ograniczają ich widoczność, dlatego też suwalscy policjanci ruchu drogowego prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Mogą to być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski czy kamizelki. Ważne jest żeby były prawidłowo umieszczone, to jest w miejscu widocznym dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Przypomnijmy! Na nieoświetlonej drodze kierowcy sylwetki pieszych dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 150 metrów, czyli około 5 razy wcześniej.