Bezpieczne Ferie - Uwaga zagrożenia - KMP Suwałki

Uwaga zagrożenia

Bezpieczne Ferie

Data publikacji 23.01.2012

Bezpieczeństwo w okresie zimowym
 1. Jeżdżąc na łyżwach korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych.
 2. Niedopuszczalne są zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz pływających krach.
 3. Pamiętaj! Lód może się załamać pod ciężarem człowieka - to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
 4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
 5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego.
 6. W zimie bądź szczególnie ostrożny - spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.
 7. W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu. W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
 8. Zwracaj uwagę na innych - ktoś może potrzebować Twojej pomocy.
 9. Jeśli zauważysz przypadek załamania lodu, tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc.
 10. Stale doskonal swoje umiejętności pływackie.

Niewątpliwie jeden z największych deficytów bezpieczeństwa występuje dzisiaj w sferze bezpieczeństwa socjalnego oraz możliwości ulegania różnego rodzaju patologiom społecznym - naruszeniom prawa, uzależnieniu od środków odurzających czy przemocy rówieśniczej i domowej. 

Szczególnie niepokojący jest fakt, iż zaczynają one dotykać coraz młodszych członków naszego społeczeństwa tj. dzieci, czyli tych osób, które dopiero muszą się uczyć dbania o swe bezpieczeństwo i w tym zakresie skazane są na innych: rodziców, opiekunów czy nauczycieli. Na te osoby, które niekiedy same borykają się z tym problemem, będąc nie raz sprawcą zagrożenia dla własnego dziecka. Codziennie w mediach można zobaczyć jak dzieci stają się uczestnikami poważnych wydarzeń: pobić, znęcania, wykorzystywania seksualnego, zdarzeń drogowych, zatrucia alkoholem czy zwykłych wypadków domowych spowodowanych bezmyślnością dorosłych. W wielu z tych przypadków są oczywiście niewinnymi ofiarami, ale bywają też sytuacje, gdzie same mogą stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Możemy więc postrzegać je nie tylko przez pryzmat ofiary jako biernego uczestnika wydarzenia ale również jako potencjalnego czynnika sprawczego, mniej lub bardziej świadomego skutków swojego działania.

Stanu takiego nie można lekceważyć, tym bardziej już od samego urodzenia dziecka można decydować o kierunku jego rozwoju. To właśnie w pierwszych latach swojego życia uczy się ono wzorów postępowania, które w przyszłości mogą predestynować je do roli ofiary bądź sprawcy różnych sytuacji z obszaru patologii czy nawet zwykłych wypadków drogowych i domowych.

Wykorzystajmy więc dobrze tą szansę i spróbujmy zrobić jak najwięcej dla ograniczenia liczby zdarzeń z udziałem dzieci. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zachowania i problemy, jakie winny być z nimi omawiane.

RADY DLA RODZICÓW, OPIEKUNÓW I NAUCZYCIELI

 • Bądź dla dzieci wzorem prawidłowego zachowania - zawsze i w każdej sytuacji.
 • Ucz je, by podczas nieobecności rodziców w domu nikomu nie otwierały drzwi (nawet znajomym, a także innym dzieciom).
 • Nie ujawniaj miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów. Zabroń mu też chwalenia się innym, co "fajnego" jest w domu;
 • Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy, napojów.
 • Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych, oddalania się z nieznajomymi. Musisz zrobić wszystko, aby dziecko było nieufne wobec obcych.
 • Naucz je bezpiecznego poruszania się po drodze.
 • Dziecku bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi.
 • Uczyń wszystko, aby zabawy dzieci były bezpieczne. Ucz dzieci rozwagi, zwłaszcza przy zabawie na stokach narciarskich, w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, itp. niebezpiecznych miejsc, i sam bądź przewidujący.
 • Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swoich dzieci i ich przyjaciół.
 • Wykształć w nim zdrowy styl życia - wolny od nałogów;
 • Dowiedz się gdzie pociecha idzie, z kim i kiedy wróci;
 • Dowiedzcie się, z kim ono przebywa podczas zabawy poza domem (wypytajcie o koleżanki, kolegów - co robią, gdzie mieszkają, czy mają w domu telefon);
 • Traktuj dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z nim;

Ważnym ostatnio problemem społecznym są też różnego rodzaju ataki na dzieci i młodzież ze strony zwierząt, szczególnie psów. Mając ten problem na uwadze Policja uczy bezpiecznych postaw wobec psa agresywnego. Wspierając nas w tych działaniach możecie Państwo omówić i przećwiczyć z dziećmi zachowanie wobec takiego psa, a nawet poprosić o pomoc w organizacji tych zajęć policjantów z Komendy Miejskiej Policji. Jeśli chcecie zrobić to sami to poniżej podajemy najważniejsze informacje z tego zakresu.

JAK ZACHOWAĆ SIĘ W RAZIE ATAKU PSA?

 • Agresywny pies wysyła znaki ostrzegawcze: ma zjeżoną sierść, położone uszy, sztywne nogi, uniesiony ogon, warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza.
 • Co wtedy zrobić? Stań, nie uciekaj. Nie patrz psu w oczy. Nie okazuj strachu. Nie odwracaj się, zwłaszcza jeśli jest duży, bo gdy skoczy na ciebie, może Cię przewrócić. Stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwali Ci utrzymać równowagę. Staraj się przyjąć pozycję żółwia. Ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.
TAK PRZYJMUJE SIĘ POZYCJĘ ŻÓŁWIA:


 1. Spleść dłonie do wewnątrz
 2. Schować kciuki do środka
 3. Założyć ręce na kark
 4. Osłonić nimi uszy
 5. Uklęknąć
 6. Przyciągnąć głowę do kolan
Pies, zniechęcony taką postawą i brakiem reakcji ze strony ofiary, na ogół odchodzi.

Zajęcia z dziećmi i młodzieżą nt. zachowania wobec agresywnego psa możecie też Państwo rozwinąć omawiając postępowanie w przypadku pogryzienia przez zwierzęta. Sami również, w takiej sytuacji, możecie skorzystać z poniższych porad.