Aktualności

Policjanci apelują o ostrożność podczas prac polowych

Data publikacji 12.08.2022

Policja apelują o ostrożność i rozsądek podczas prac polowych. Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z pola. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do wypadku. Do takiego właśnie niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby.

Lato to czas wzmożonych prac, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Często dochodzi wtedy do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, związanych zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak również samej obsługi urządzeń rolniczych. Chwila nieuwagi i zmęczenie podczas wykonywania, z pozoru prostych czynności, niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego też policjanci apelują, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić niedbale i rutynowo oraz nie angażować dzieci, które bardzo chętnie chcą uczestniczyć w  tego typu pracach. Jazda ciągnikiem, czy innym sprzętem rolniczym, to dla nich atrakcja. Jednak pamiętajmy, że z pozoru niewinna zabawa może skończyć się tragicznie.

Do wypadku drogowego, z udziałem maszyny rolniczej doszło wczoraj wieczorem na terenie gminy Filipów. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący kombajnem przejechał przez drogę publiczną z jednego pola na drugie. Nie zauważył nadjeżdżającego auta. Doszło do zderzenia pojazdów. W wyniku tego wypadku kierująca osobowym suzuki oraz trójka dzieci trafiła do szpitala. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas wykonywania prac polowych i przypominamy:

  • nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni!

  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!

  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki.

  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę!

Policja uczula, że prowadzących maszyny rolnicze również obowiązują zasady ruchu drogowego. Rolnik, poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. W przeciwnym wypadku kombajnista popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany wysokim mandatem karnym.

Powrót na górę strony