Uwaga kierowcy - trudne warunki na drogach!!! - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga kierowcy - trudne warunki na drogach!!!

Data publikacji 11.01.2019

Pogoda na Suwalszczyźnie nie rozpieszcza kierowców. Zmieniająca się aura, przymrozki, deszcz ze śniegiem i wiatr mocno utrudniają jazdę. Zimą, to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, jest jedną najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Zwiększona koncentracja, zasada ograniczonego zaufania, czy odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu do zimy, to podstawowe wytyczne, których musimy przestrzegać.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do znaków drogowych, to zwykle warunek bezpiecznej jazdy. Zimą może okazać się on niewystarczający. W ostatnich dniach pogoda na Suwalszczyźnie jest bardzo wymagająca dla uczestników ruchu drogowego i zwłaszcza kierujący muszą wykazać się jeszcze większą czujnością i koncentracją. Prędkość i sposób wykonywania manewrów powinny być dostosowane do warunków drogowych i atmosferycznych. Czasami oznacza to znaczne zredukowanie prędkości, z jaką się poruszamy lub rezygnację na przykład z wyprzedzania.

Koniecznie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć pewności, jak inni kierowcy zareagują. Pamiętajmy też, że w panujących obecnie warunkach drogowych wydłuża się znacznie droga hamowania. Czarna nawierzchnia nie zawsze dobrze rokuje, gdyż nawet niewielka ilość zamarzniętego deszczu lub śniegu może spowodować, że wpadniemy w poślizg.

Nasz samochód również musi być przygotowany do zimy. Aktualny przegląd techniczny, prawidłowe oświetlenie, odpowiedni płyn do spryskiwaczy, sprawne wycieraczki czy dokładnie odśnieżone szyby, to podstawowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę.

Także piesi i rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo, zwracając szczególną uwagę na to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.