Policyjni wodniacy już widoczni na akwenach Suwalszczyzny - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy już widoczni na akwenach Suwalszczyzny

Data publikacji 10.05.2019

Suwalscy policjanci rozpoczęli patrole na wodach. Do końca sezonu letniego wodniacy będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Jak co roku mundurowi będą patrolować jezioro Wigry i Szelment na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Jeśli wypoczynek nad wodą to tylko i wyłącznie z rozwagą.

Rozpoczyna się sezon wypoczynku nad wodą. Przed nami coraz cieplejsze dni. Wielu z nas skorzysta z aktywności fizycznej i ten czas spędzi nad wodą. Nie pozwólmy jednak na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo.

To już kolejny rok funkcjonowania na suwalskich akwenach policyjnych patroli wodnych.

Przez ostatnie dni w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach trwały przygotowania do sezonu letniego. Zwodowane łodzie zostały sprawdzone oraz odpowiednio wyposażone w sprzęt ratowniczy i techniczny. Policjanci mają w tym sezonie letnim do dyspozycji 2 łodzie motorowe, w tym nową, nowoczesną łódź hybrydową, wyposażoną w sonar, nawigację, mapy i silnik zaburtowy yamay.

Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci posiadający kwalifikacje zawodowe do kierowania jednostkami pływającymi oraz uprawnienia w zakresie ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki tym umiejętnościom funkcjonariusze są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Dodatkowo policyjni wodniacy systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia praktyczne, których celem jest doskonalenie i podniesienie umiejętności i bezpieczeństwa działań podejmowanych w trakcie służby oraz w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych.

Mundurowi będą przez cały sezon letni dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Ich zadaniem będzie także eliminowanie kłusowników oraz prowadzenie akcji ratowniczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, jak również  sprawdzanie stanu trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Do nich też turyści będą mogli się zwrócić, jeżeli staną się ofiarami przestępstwa lub wykroczenia.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność, a także nie łączenie alkoholu z wodnymi kąpielami.


 

  • Policyjna łódź na wodzie, w tle trzciny i drzewa
  • Policyjna łódź na wodzie, w tle trzciny i drzewa
  • Policyjna łódź na wodzie, w tle trzciny i drzewa
  • Policyjna łódź na wodzie, w tle trzciny i drzewa
  • Policjanci w umundurowaniu służbowym, znajdują się w kabinie łodzi policyjnej, patrolującej jezioro