Bądź widoczny - noś odblaski - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Bądź widoczny - noś odblaski

Bezpieczeństwo pieszych zależy w dużej mierze od ich dobrej widoczności. Osoby w ciemnym ubraniu widziane są przez kierującego samochodem zaledwie z 40 metrów, natomiast niewielki, odblaskowy element powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Suwalscy policjanci zachęcają do noszenia odblasków także w mieście. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Jesienna aura wiąże się z coraz krótszymi dniami i częstymi opadami deszczu. Z dnia na dzień jest coraz zimniej. Warunki atmosferyczne nie pomagają uczestnikom ruchu drogowego, ograniczając widoczność i zmuszając ich do zachowania jeszcze większej czujności na drodze. W tym czasie zarówno piesi, jak i rowerzyści stają się mniej widoczni. Osoby w ciemnych ubraniach są zauważane przez kierujących pojazdami z odległości zaledwie 30 - 40 metrów. Dlatego tak ważne są odblaski, które można przypiąć do kurtki, czapki czy plecaka. Nawet niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni z odległości około 150 metrów. Odblaski najlepiej umieścić na przedniej i tylnej części odzieży, dzięki czemu osoba będzie widoczna dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków. Suwalscy policjanci każdego roku zachęcają dorosłych i dzieci do noszenia elementów odblaskowych, ponieważ widoczność pieszych, zwłaszcza o tej porze roku, jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Apelujemy, zarówno do pieszych, jak i miłośników przemieszczania się na dwóch kołach, o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z „odblasków”, to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.

Przypominamy: zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.