Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Suwalska kampania przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 18.10.2012

W dniu obchodów Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi suwalscy policjanci wspólnie ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach zorganizowali happening.

Dzisiaj w ramach suwalskiej kampanii przeciwko Handlowi Ludźmi na ulicach miasta studenci niosąc sznur symbolizujący zniewolenie oraz rozdając mieszkańcom materiły profilaktyczne starali się uświadomić społeczeństwu, że problem handlu ludźmi może dotyczyć każdego, a najskuteczniejszą profilaktyką jest wzmożona czujność, która wynika z posiadanej wiedzy. Studenci odegrali także scenkę teatralną o charakterze prewencyjnym poprzez którą starali się przestrzec ludzi i uzmysłowić im, że mogą stać się przedmiotami transakcji handlowych w przypadku gdy np. nie sprawdzą miejsca pracy zagranicą. Na zakończenie kampanii prelekcję na temat handlu ludźmi wygłosił Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Suwałkach.

Przypominamy, że:

  • W świetle obowiązującego prawa handel ludźmi jest zbrodnią zagrożoną karą.

  • Dla zaistnienia przestępstwa handlu ludźmi nie jest wymagany brak zgody pokrzywdzonego, nawet jeżeli ofiara godzi się, by ją sprzedano, sprawca popełnia przestępstwo.

  • Uprawianie handlu ludźmi jest przestępstwem bez względu na cel, w jakim się go dokonuje, osoby mogą być sprzedawane do pracy, do uprawiania prostytucji (kobiety, mężczyźni i dzieci), "na organy", dzieci - do adopcji, kobiety - do zamążpójścia, itp.

  • Abyśmy mieli do czynienia z handlem ludźmi wystarczy fakt, że osoba ludzka stała się przedmiotem transakcji handlowej.

  • Sprawcą przestępstwa może być każdy, zarówno sprzedający, kupujący, jak i osoba, która zastawia, dokonuje zamiany, używa ludzi lub dokonuje jakiejkolwiek transakcji cywilnoprawne

"Handel ludźmi" oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły, lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania. Wykorzystanie obejmuje, jako minimum, wykorzystywanie prostytucji innych osób, lub inne formy wykorzystania seksualnego, pracę lub usługi o charakterze przymusowym, niewolnictwo lub praktyki podobne do niewolnictwa, zniewolenie, albo usunięcie organów.


Powrót na górę strony