„Kręci mnie bezpieczeństwo” – profilaktyka w Suwałkach - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Kręci mnie bezpieczeństwo” – profilaktyka w Suwałkach

Data publikacji 19.06.2017

W minioną niedzielę suwalscy profilaktycy zorganizowali stoisko profilaktyczne na miejskim „Pchlim Targu”. Inicjatywa wpisywała się w działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w okresie letnim oraz promocji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Nadchodzące dni wakacyjne są okazją do edukowania w zakresie bezpiecznego korzystania z dni wolnych od szkoły i pracy.  W niedzielę suwalska policja zorganizowała stoisko prewencyjne, podczas którego rozmawiano z młodymi mieszkańcami miasta o zasadach  samodzielnego poruszania się na  drodze, w tym przedstawiono podstawowe  wyposażenie  cyklisty - czyli kask ochronny, rękawiczki, ochraniacze na łokcie i kolana. Najważniejsza jest jednak widoczność rowerzysty - dlatego rowery powinne być widoczne, wyposażone w elementy odblaskowe. W celu zwiększenia bezpieczeństwa swego mienia, rowery zostały oznakowane przez funkcjonariuszy Policji. Poruszający się rower często znajduje się w zainteresowaniu czworonogów, które potrafią gonić rowerzystę, starając się chwycić go za nogawkę - również o bezpiecznym zachowaniu w takiej sytuacji opowiedzieli przedstawiciele Policji. Kiedy pies jest natarczywy, należy przyjąć pozycję bezpieczną - zatrzymać się i odgrodzić się od zwierzęcia rowerem lub plecakiem, nie patrząc mu w oczy odczekać, kiedy ten  straci zainteresowanie i odejdzie. Przypomniano również o pozycji " żółwia" przydatnej w sytuacji kiedy zostaniemy już przewróceni przez  zwierzę podczas jego ataku.  

W okresie letnich wyjazdów zagrożenie może pojawić się również ze strony obcych - nieznajomych, którzy zaproponują wspólną zabawę - dzieciom przypomniano  o zasadzie ograniczonego zaufania, bezwzględnie zakazującej oddalania się od rodziców, wsiadania do samochodu nieznajomej osoby oraz o formie zwracania się o pomoc w sytuacji zagrożenia.
Podczas niedzielnej akcji promowana również była  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa  - aplikacja służąca partycypacji społecznej w budowaniu poczucia bezpieczeństwa publicznego. Spotkanie z Policją dało możliwość zapoznania się z pracą mundurowych oraz poznania swego Dzielnicowego. Akcja zorganizowana została po raz drugi i będzie kontynuowana podczas okresu wakacyjnego. 

Praca w Policji