57- latek uratowany przed wychłodzeniem - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

57- latek uratowany przed wychłodzeniem

Data publikacji 04.12.2017

Czujność i zdecydowane działanie policjantów z Posterunku Policji w Rutce Tartak oraz pracowników z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniewie zapobiegły tragedii. Tym razem funkcjonariusze interweniowali wobec 57-latka, który koczował w ruinach po spalonym domu. Wyziębiony i głodny mężczyzna trafił do szpitala.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach systematycznie odwiedzają miejsca, zarówno w mieście, jak i na terenie całego powiatu suwalskiego, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i nieporadne życiowo. Działania te są ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy niska temperatura stwarza potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia tych osób. Tak też było w miniony piątek, kiedy to funkcjonariusze z Posterunku Policji w Rutce Tartak wspólnie z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniewie, sprawdzali ruiny po spalonym domu na terenie gminy Jeleniewo. Pod prowizorycznie zadaszoną częścią pozostałego fundamentu budynku zauważyli leżącego na posłaniu człowieka. Okazał się nim 57- letni mieszkaniec gminy Jeleniewo, który stracił dach nad głową, w wyniku wcześniejszego pożaru. Mężczyzna był wychłodzony i głodny. Uskarżał się, że nie czuje nóg. W rozmowie z mężczyzną ustalono, że koczował w ruinach od kilku dni, po tym jak opuścił jedną z placówek pomocowych. Policjanci natychmiast, za pośrednictwem dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. Decyzją załogi kartki pogotowia 57- latek trafił do szpitala.

Gdyby nie szybkie i zdecydowane działania mundurowych z Posterunku Policji w Rutce Tartak oraz pracowników z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniewie ta historia mogłaby skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy, że powinnością każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Nie wahajmy się. Dzwońmy pod numer 997 lub 112.

Zgłosić miejsca przebywania osób bezdomnych możemy także za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane i może stanowić nieocenioną pomoc dla policjantów. Jeżeli wiemy o gromadzeniu się osób bezdomnych w altankach działkowych, pustostanach, ciągach ciepłowniczych kliknijmy na Mapie Zagrożeń "zgłoś", a mundurowi bezzwłocznie sprawdzą te miejsca.