Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Data publikacji 16.10.2018

Przedstawiciele suwalskiej Policji, wspólnie z funkcjonariuszami SG z Rutki Tartak, zorganizowali kolejną lekcję profilaktyki, aby porozmawiać z młodzieżą o zjawisku handlu ludźmi i sposobach przeciwdziałania takim procederom. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi, który obchodzony jest 18 października.

Profilaktycy z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, wspólnie z funkcjonariuszami SG w Rutce Tartak, odwiedzili młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach. Do rozmowy zaprosili też doradcę EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Podczas dzisiejszego spotkania, w ramach działań „Nie ufaj bezGRANICznie”, rozmawiano z młodymi ludźmi o zjawisku handlu ludźmi. W trakcie prelekcji młodzież dowiedziała się, że handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym - po handlu bronią i narkotykami – przestępstwem. Przedstawiciel Policji wytłumaczył słuchaczom na czym polega ta zbrodnia i omówił poszczególne rodzaje procederu, tj. pracę przymusową, wykorzystywanie do żebractwa, do prostytucji, do popełniania przestępstw. Młodzi ludzie dowiedzieli się także na co powinni zwrócić uwagę zanim zdecydują się wyjechać do pracy za granicę.

Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z formami handlu ludźmi i uświadomienie niebezpieczeństw czyhających na osoby wyjeżdżające do pracy za granicą, a także przekazanie jak uniknąć tych zagrożeń oraz jak reagować w przypadku ich stwierdzenia, gdzie można udać się w razie kłopotów. Prelegenci podkreślali, że najskuteczniejszą profilaktyką jest wzmożona czujność i posiadanie wiedzy na temat zagrożeń. Warto także przed wyjazdem skontaktować się z instytucją, w której można dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą.
Temat zajęć cieszył się dużym zainteresowaniem.