Odblaskowy eksperyment - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowy eksperyment

Data publikacji 27.11.2018

Suwalscy policjanci zaprosili uczniów Zespołu Szkół nr 6 do udziału w „odblaskowym eksperymencie”. Uczestnicy przedsięwzięcia mogli przekonać się, że pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny z dużo większej odległości, niż ten bez odblasków. Działania prowadzone były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!"

Podczas prowadzonych działań policjanci zachęcają do noszenia elementów odblaskowych, jednak w dalszym ciągu zdarzają się osoby "nieprzekonane" co do skuteczności ich działania. Suwalscy policjanci zaprosili, w ubiegłym tygodniu, do ,,odblaskowego eksperymentu’’ uczniów Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach. Na początku  przekazano zebranym podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem na drodze, by po chwili pokazać jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe. Do eksperymentu wykorzystano latarki, które włączono, a w oddali ustawiły się osoby, które najpierw nie miała założonych elementów odblaskowych, a następnie je założyła. Akcja ta miała pokazać, jak ważne jest noszenie odblasków, one naprawdę  ratują życie i są ważnym elementem naszego bezpieczeństwa. Ta krótka pozorowana sytuacja pokazuje, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe. Bez względu na ich kolor, czy też wielkość jedno jest pewne – odblask znacznie poprawia widoczność pieszego na drodze. Po zakończeniu eksperymentu, każda z osób otrzymała od policjantów element odblaskowy, do którego noszenia zachęcano również w mieście.

Chcesz świecić przykładem, być widocznym dla innych - załóż odblask. Przedsięwzięcia profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych prowadzone są w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.