Areszty za znęcanie się
Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy znęcali się nad członkami rodziny. Jeden z nich pod wpływem alkoholu wszczynał awantury i szarpał rodziców. Drugi znęcał się nad żoną. Wyzywał, dusił i groził pozbawieniem życia. Decyzją sądu trafili na miesiąc do aresztu. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Do policjantów zgłosił się 67-letni suwalczanin. Jak przekazał, jego nietrzeźwy syn awanturuje się w mieszkaniu. Na miejscu interweniowali policjanci z suwalskiej patrolówki. Jak ustalili, mężczyzna wszczął awanturę, szarpał ojca i matkę. 34-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Mimo, że rodzina objęta była już procedurą "Niebieskiej Karty", policjanci sporządzili kolejny dokument o przemocy. Jak ustalili policjanci mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad rodzicami. Będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał awantury, szarpał, bił i kopał. Gdy wytrzeźwiał, usłyszał zarzut znęcania się. Sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na miesiąc. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Również na miesiąc do aresztu trafił 82-letni mieszkaniec gminy Szypliszki, który znęcał się nad swoją żoną. Kobieta po kolejnej awanturze nie wytrzymała i wezwała policjantów. Na miejsce natychmiast pojechali mundurowi z suwalskiej patrolówki. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna był nietrzeźwy wszczynał awantury, wyzywał, groził pozbawieniem życia, dusił i uderzał po całym ciele żonę. Seniorka trafiła do szpitala. Funkcjonariusze także i w tym przypadku wdrożyli procedurę "Niebieskiej Karty" mimo tego, że rodzina była już nią objęta. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Gdy wytrzeźwiał, usłyszał zarzut znęcania się. Sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na miesiąc.
Głównym zadaniem policji jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie przestępstwom oraz ściganie ich sprawców, a także zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Każda osoba doświadczająca przemocy domowej, w przypadku zgłoszenia tego faktu policji (interwencja/złożenie zawiadomienia), może liczyć na wszczęcie czynności w związku z popełnionym przestępstwem oraz wdrożeniem procedury przeciwdziałania przemocy domowej tzw.„Niebieskiej Karty”. Należy też pamiętać, że podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą, nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej. Nowe przepisy dają inne możliwości, aby chronić osoby dotknięte przemocą.
Nic nie usprawiedliwia aktów przemocy! Sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.