100 LAT KOBIET W POLICJI – WYJĄTKOWY JUBILEUSZ W 2025 ROKU
Rok 2025 to szczególny czas dla polskiej Policji, ponieważ obchodzimy 100-lecie obecności kobiet w policyjnych szeregach. To ważna rocznica, która przypomina o wkładzie funkcjonariuszek w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na przestrzeni całego stulecia. Dzięki swojej empatii i zaangażowaniu, kobiety szybko stały się nieodzownym wsparciem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Obecnie funkcjonariuszki z powodzeniem łączą tradycyjne zadania policyjne z działalnością edukacyjną i profilaktyczną, budując zaufanie społeczne.
Z okazji 100-lecia kobiet w Policji, Komenda Miejska Policji w Suwałkach wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Sejnach przygotowała w Suwalskim Ośrodku Kultury wydarzenie, które pozwoliło przybliżyć mieszkańcom historię i rolę funkcjonariuszek w naszej formacji, bowiem to one każdego dnia realizują odpowiedzialne zadania, łącząc profesjonalizm z empatią, co czyni ich pracę wyjątkową.
Swoją obecnością zaszczycił nas Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, który rozpoczął to piękne przedsięwzięcie. Kolejno odbyła się prelekcja przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej Pana Marka Gajewskiego, dzięki któremu odkryliśmy wszyscy historię Policji i poznaliśmy tajniki początków służby kobiet w formacji. Następnie „śpiewająco weszliśmy” w dalszą część artystyczną, dzięki występom solistek ze Studia Piosenki „Świetlik” pod kierunkiem Pana Emila Kulbackiego. „Tanecznym krokiem” dzięki Zespołowi Pieśni i Tańca Suwalszczyzna prowadzonym przez Pana Roberta Śliżewskiego zakończyliśmy uroczyste obchody.
26 lutego 1925 roku Cyryl Ratajski – będąc ministrem spraw wewnętrznych – polecił utworzyć Policję Kobiecą. Po intensywnych pracach 15 kwietnia 1925 r. rozpoczął się w Komendzie Głównej Policji w Warszawie kurs podstawowy dla policjantek. Pierwszym dowódcą kobiet została Stanisława Filipina Paleolog, która po ukończeniu szkolenia podstawowego ze stopniem st. przodownika Państwowej Policji została kierownikiem kobiecej Brygady Sanitarno-Obyczajowej Urzędu Śledczego Stołecznej Komendy.
Przyjęcia do Policji Kobiecej były bardzo restrykcyjne. Policjantką mogła zostać tylko panna lub bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat, powyżej 164 cm wzrostu oraz posiadająca krótkie włosy. Kobieta musiała charakteryzować się nienaganną opinią wśród społeczności. W chwili zmiany stanu cywilnego zobowiązana była do odejścia ze służby.
Służba kobiet w Policji znacząco różniła się od służby mężczyzn. Policjantki miały szczególne zadania, m.in. współpracowały z organizacjami społecznymi, które miały na celu zwalczanie handlu ludźmi oraz sutenerstwo. Ważnym elementem w służbie kobiet była praca tzw. wychowawcza. Uważano, że kobieta jest w stanie lepiej i skuteczniej dotrzeć do dzieci oraz kobiet potrzebujących pomocy. Początki służby dla kobiet były dość trudne, nie posiadały one nawet munduru. Z czasem jednak kierownictwo postanowiło wdrożyć umundurowanie, dzięki czemu poszanowanie policjantek wzrosło.
Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem ówczesny minister spraw wewnętrznych 26 marca 1935 roku wydał rozporządzenie dotyczące rozpoczęcia kursu specjalistycznego, mające na celu uzupełnienie braków, które na przestrzeni lat zostały ujawnione. Kurs ten rozpoczął się 3 kwietnia 1935 roku i trwał 3 i pół miesiąca.
Po zakończeniu kursu przez 50 nowo przyjętych policjantek oraz 15 pozostających w służbie odbyły 4-tygodniową praktykę w Urzędzie Śledczym w Warszawie. Kolejne kursy 5-miesięczne odbyły się w 1936 oraz 1938 roku, po których przyjęto do służby 100 kobiet. Po zakończeniu szkolenia policjantki odbywały dwumiesięczne praktyki. Od tego momentu można mówić o funkcjonowaniu i prawidłowych strukturach Policji Kobiecej.
W 1935 roku do Polski przyjechały angielskie policjantki w celu szkolenia się i poznawania nowych umiejętności przydatnych w codziennej służbie. Po zakończonej wizycie i zdobytej wiedzy funkcjonariuszki wielokrotnie chwaliły polskie policjantki na łamach prasy za profesjonalizm oraz bardzo wysoki poziom wyszkolenia. Na X Międzynarodowym Kongresie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi przedstawicielką polskich policjantek była kom. Stanisława Paleolog, która po swojej wypowiedzi została oceniona bardzo profesjonalnie. Niejednokrotnie Policja spoza granic Polski min. Nowego Yorku oraz Londynu korzystała z porad dotyczących m.in. organizacji, jak i doświadczeń polskich kobiet w Policji.
Kobiety podczas codziennej służby w Policji wnoszą szeroko pojęte unikalne wartości interpersonalne, takie jak empatia, cierpliwość i zdolność do rozwiązywania konfliktów. Obecność kobiet w Policji wpływa na przełamywanie stereotypów i promowanie równości płci. Pokazuje, że praca w służbach mundurowych nie jest zarezerwowana tylko dla mężczyzn, a kobiety mogą również skutecznie pełnić służbę, podejmować decyzje, wykonywać trudne zadania i realizować odpowiedzialne role.