Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
W Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach odbyło się spotkanie poświęcone startującemu już jutro pilotażowemu programowi dotyczącemu „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Zasady programu, który pilotażowo uruchomiony zostanie na Podlasiu, w województwie pomorskim i garnizonie stołecznym, licznym zaproszonym gościom przybliżył I Zastępca Komendanta Miejskiego w Suwałkach.
Mapa zagrożeń bezpieczeństwaMapa zagrożeń bezpieczeństwa - Statystyka
Podczas dzisiejszego spotkania I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach zaprezentował zebranym gościom: samorządowcom oraz przedstawicielom mediów interaktywną mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Już od jutra pilotaż Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszy w województwach podlaskim, pomorskim oraz na terenie garnizonu stołecznego. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj. „Mapa” już od 1 lipca dostępna będzie na stronie internetowej suwalskiej policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.
Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach. W pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.
Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
Za pomocą interaktywnej strony obywatele będą mogli przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje okażą się prawdziwe, Policja wprowadzi je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli.
Już od jutra obywatele, będą mieli możliwość aktualizacji informacji na mapie. W pierwszych dniach funkcjonowania „Mapy” na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach zorganizowany zostanie policyjny punkt informacyjny, gdzie każdy chętny będzie mógł zapoznać się z tym nowym narzędziem i skorzystać z podpowiedzi dzielnicowych oraz porozmawiać z policjantami o bezpieczeństwie.