Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Suwalscy policjanci przypominają o obowiązkowych odblaskach

Data publikacji 14.10.2016

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach przypominają o zmianie przepisów, dotyczących obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Mundurowi rozdając odblaski uczestnikom ruchu drogowego mówią o zmianach przepisów, jak też o bezpieczeństwie pieszych poza terenem zabudowanym.

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach przypominają o zmianie przepisów, odnośnie obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, poza terenem zabudowanym. Z dniem 31 sierpnia 2014 r. nastąpiła nowelizacja przepisów ruchu drogowego w zakresie odblasków. Dotychczas przepis ten nakazywał używanie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym dzieciom do 15 roku życia. Wprowadzona zmiana mówi nam już o wszystkich pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym. Wszystkie takie osoby mają obowiązek używania odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Należy zwrócić tu uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny.  Kierujący jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów, a to nie daje już szansy na reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. 

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zwracamy się do pieszych z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi,
  • przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję.

Lecz nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym okresie powinni zachować maksimum ostrożności:

  • zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia,
  • nie wyprzedzać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia,
  • nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej,
  • jeździć bez brawury z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Suwalscy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i bezcenne życie.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.85 MB)

Powrót na górę strony