„Sprawdź zanim wyjedziesz – bezpieczne wyjazdy za granicę”- konferencja
W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach odbyła się konferencja pod nazwą „Sprawdź zanim wyjedziesz – bezpieczne wyjazdy za granicę”. Przedstawiciele Policji, Straży Granicznej oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białegostoku i młodzieży omawiali zagrożenia związane z handlem ludźmi oraz sposoby przeciwdziałania temu procederowi.
W miniony piątek, w ramach działań „Nie ufaj bezGRANICznie”, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach wspólnie I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Suwałkach zorganizowali konferencję pod nazwą „Sprawdź zanim wyjedziesz – bezpieczne wyjazdy za granicę”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono przedstawicieli z KWP w Białymstoku, KMP w Białymstoku oraz SG w Rutce Tartak i doradcę EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białegostoku. Do projektu aktywnie włączyła się także młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Uczniowie przygotowali scenografię oraz happening, który zainaugurował rozpoczęcie konferencji i pomógł uzmysłowić zebranym, że osobą pokrzywdzoną w procederze handlu ludźmi może być każdy, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy wykształcenie.
Zgromadzeni w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach uczniowie szkół ponadgimazjalnych z terenu naszego miasta oraz pracownicy służb pomocowych, pedagodzy i psycholodzy szkolni poznali szczegóły na temat „Zwalczania handlu kobietami w kontekście łamania praw człowieka”, które przedstawiła im sierż. szt. dr Agnieszka Łapińska z KMP w Białymstoku.
Następnie Pani Katarzyna Gromadzka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku omówiła zasady bezpiecznego wyjazdu za granicę oraz działania prewencyjne prowadzone przez podlaską Policją.
W dalszej kolejności od Pani Beaty Chrościńskiej– przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku dowiedzieliśmy się, dlaczego warto korzystać z sieci EURES oraz jakie możliwości oferuje sieć dla osób młodych, co zrobić, aby wyjazd za granicę był bezpieczny.
Kolejnym prelegentem był uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach- Piotr Wasilewski, który w niezwykle oryginalny sposób przybliżył słuchaczom problematykę handlu ludźmi w aspekcie historycznym.
W dalszej kolejności chorąży szt. SG Julita Arasimowicz- Wojciechowska- przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak przybliżyła zagadnienia związane z definicją handlu ludźmi oraz wskazała zasadnicze, a jednak płynne różnice między handlem ludźmi, a przemytem ludzi. Ponadto opowiedziała o migracji cudzoziemców oraz zadaniach SG.
Psychologiczne konsekwencje dla osób będących ofiarami przestępstwa przedstawiła psycholog policyjny- Pani nadkom. Anna Magdalena Czokajło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Na koniec konferencji głos zabrał Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Suwałkach asp. szt. Radosław Skubina, który przybliżył zasady funkcjonowania policyjnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w aspekcie poruszanych zagadnień. Spotkanie było też doskonałą okazją do tego, aby zaproponować młodym ludziom wstąpienie w szeregi Policji.