O środkach psychoaktywnych z uczniami Gimnazjum nr 1 w Suwałkach.
O prawnych, medycznych i psychologicznych aspektach stosowania środków psychoaktywnych rozmawiali z gimnazjalistami Zespołu Szkół nr 8 w Suwałkach przedstawiciele Policji i Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Prelegenci wskazywali młodym ludziom jakie zagrożenia niosą za sobą substancje psychoaktywne, zwłaszcza te niewiadomego pochodzenia i składu, popularnie nazywane dopalaczami.
Wczoraj, w sali konferencyjnej suwalskiego Aquaparku, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu, dotyczącego profilaktyki uzależnień. Tym razem policjanci rozmawiali z uczniami Gimnazjum nr 1 w Suwałkach. Do udziału w lekcji profilaktyki zaprosili, już tradycyjnie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Suwałkach i eksperta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Prelegenci wskazywali młodym ludziom jakie zagrożenia niosą za sobą substancje psychoaktywne, zwłaszcza te niewiadomego pochodzenia i składu, popularnie nazywane dopalaczami.
Przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej omówił medyczne aspekty stosowania środków psychoaktywnych. Słuchacze poznali definicję substancji psychoaktywnych oraz przypomnieli sobie, co to jest uzależnienie. Usłyszeli także dane statystyczne, dotyczące zatruć tymi substancjami. Podczas tego panelu omówiono również konsekwencje zażywania dopalaczy, mechanizm uzależnienia i ich wpływ na organizm. Młodzi ludzie dowiedzieli się także, jak poznać, że dana osoba zażyła substancję psychoaktywną i co należy wtedy zrobić.
W dalszej kolejności ekspert z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przedstawił, na konkretnych przykładach, konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych. Wspólnie z młodzieżą ustalił przyczyny zażywania tych substancji, skuteczne sposoby odmawiania ich zażywania oraz alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Młodzi ludzie dowiedzieli się również, gdzie należy szukać pomocy i kto może jej udzielić. W trakcie tego panelu słuchacze wzięli udział w miniwarsztacie umiejętności społecznych, dotyczącym asertywności, czyli umiejętności odmawiania.
Następnie gimnazjaliści poznali aspekty prawne, związane z problematyką uzależnień. Przypomniano zebranym m.in. kto to jest „nieletni”, co to jest „demoralizacja” i „czyn karalny”. Przedstawiono również środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sąd wobec nieletniego, w przypadku zachowania niezgodnego z prawem.
Wszyscy prelegenci podkreślili, że zażywanie substancji psychoaktywnych w żaden sposób nie rozwiązuje problemów, a wręcz przeciwnie - pogłębia je.
Mamy nadzieję, że proponowane przez nas lekcje profilaktyki pozwolą młodym ludziom usystematyzować ich wiedzę odnośnie poruszanych zagadnień, ale przede wszystkim uniknąć czyhających zagrożeń.