Z młodzieżą o cyberzagrożeniach
Żyjemy w dobie Internetu. Bez wychodzenia z domu możemy załatwić większość spraw oraz zapewnić sobie rozrywkę. Niestety tym samym jesteśmy narażeni na rożnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z podawaniem swoich danych osobowych czy prywatnych informacji dlatego też hasłem przewodnim spotkań, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 4 w Suwałkach oraz Zespole Szkół Nr 2 było bezpieczne korzystanie z Internetu i unikanie zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.
W mijającym tygodniu przedstawiciele Wydziału Prewencji KMP w Suwałkach odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Suwałkach i Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach.
Profilaktycy przypominali słuchaczom, że za pośrednictwem Internetu podajemy swoje dane osobowe. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia, czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą wykorzystać osoby nieuprawnione w celach przestępczych. Zdarzają się także przestępstwa gospodarcze, wszelkiego typu wyłudzenia lub oszustwa na serwisach aukcyjnych. Bywa, że opublikowane zdjęcie staje się powodem zazdrości czy nienawiści.
W trakcie spotkania przekazano też informacje na temat konsekwencji prawnych, ciążących na sprawcach przestępstw internetowych, takich jak stalking, wykorzystanie wizerunku, włamania na konta internetowe, znieważenie czy zniesławienie. Funkcjonariusz przestrzegł przed oszustwami popełnianymi przy użyciu środków elektronicznych, a także wyjaśnił, co zrobić, by korzystanie z portali aukcyjnych było bezpieczne i o czym należy pamiętać, by nie stać się ofiarą np. wyłudzania danych.
Słuchacze dowiedzieli się, że cyberprzemoc jest formą przemocy, w której używane są media elektroniczne, głównie Internet i telefony komórkowe. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa cyberbullying, składającego się z członów cyber (wskazującego na związek ze świtem wirtualnym, szczególnie Internetem) i bullying (oznaczającego zastraszanie, znęcanie się). Problem cyberprzemocy dotyczy nie tylko dorosłych, szczególnie dotkliwy jest dla dzieci i młodzieży. Wśród młodych internautów ponad połowa przyznaje, że doświadczyła przemocy w sieci.
Do cyberprzemocowych zachowań możemy zaliczyć:
- obraźliwe lub poniżające treści wysyłane za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego
- robienie zdjęć i filmów bez zgody osoby fotografowanej bądź filmowanej i umieszczanie ich w sieci lub rozsyłanie ich przy użyciu telefonu
- podszywanie się pod kogoś w Internecie
- włamania na strony internetowe lub prywatne konta (np. na portalach społecznościowych)
- rozpowszechnianie krzywdzących nieprawdziwych informacji w sieci lub przy pomocy telefonu komórkowego
- cyberprześladowanie (wysyłanie zastraszających wiadomości za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego)
Narzędziami cyberprzemocy mogą być blogi, strony internetowe, fora, listy i grupy dyskusyjne, komunikatory internetowe, czaty i portale społecznościowe, SMS-y oraz MMS-y, a nawet gry sieciowe typu multiplayer i platformy e-learning'owe.
Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, którzy dopiero budują swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających cyberprzemocy.
Problemu tego nie należy więc bagatelizować. Na koniec spotkania przypomniano, że ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinny szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną osobą dorosłą. Razem łatwiej rozwiązać problem. Dobrym rozwiązaniem jest również kontakt ze specjalistami pod nr telefonu 116 111.