Fajerwerki a bezpieczeństwo
W czasie przygotowań do powitania Nowego Roku warto pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.
Nad bezpieczeństwem mieszkańców suwalszczyzny w tym szczególnym okresie czuwają policjanci, którzy kontrolują miejsca sprzedaży fajerwerków. Handel materiałami pirotechnicznymi wymaga od sprzedawców zachowania szczególnych środków ostrożności oraz przestrzegania kilku zasad bezpieczeństwa co wnikliwie sprawdzają mundurowi. Szczególną uwagę zwracają oni na to komu sprzedawane są fajerwerki, przypominając każdorazowo podczas kontroli, że za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Podczas działań mundurowi sprawdzają także legalność pochodzenia fajerwerków oraz czy wyposażone są one w instrukcję obsługi w języku polskim.
Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:
Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań czy wgnieceń, podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi, dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych
Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem. W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
Zadbajmy także, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
Suwalscy policjanci przypominają, że sprzedawanie fajerwerków osobom do 18 roku życia jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem następujących dni: 31 grudnia oraz 1, 13 i 14 stycznia. W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł.