Ponad 10900 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Ponad 10900 zgłoszeń odnotowali policjanci z Suwałk od początku uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypomnijmy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie suwalskim funkcjonuje od lipca 2016 roku i jak widać cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to internetowa aplikacja, które pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojących go zjawiskach, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców, wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Każdy obywatel może zgłosić na interaktywnej mapie miejsce, wybierając je z katalogu zagrożeń, które uznaje za najbardziej zagrożone czy najbardziej uciążliwe w danym miejscu jako nieakceptowalne społecznie zjawisko.
Rolą użytkownika jest wskazanie zagrożenia oraz obszaru jego występowania, natomiast Policji bieżąca weryfikacja prawdziwości przekazanej w ten sposób informacji i w zależności od ustaleń, podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania występującego zjawiska. Przedmiotowe narzędzie ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.
W Suwałkach i powiecie suwalskim mieszkańcy dotychczas wskazali 10918 takich punktów, które uważają za zagrożone. Większa część z nich 7986 (73%), zostało potwierdzonych i wyeliminowanych przez suwalską Policję.
Najwięcej zgłoszeń dotyczyło :
- przekraczania dozwolonej prędkości (3641 zgłoszeń),
- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (2192 zgłoszeń),
- nieprawidłowego parkowania pojazdów (1840 zgłoszeń),
- grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (520 zgłoszeń)
- niewłaściwej infrastruktury drogowej (419 zgłoszeń),
- używania środków odurzających (382 zgłoszenia),
- wałęsające się bezpańskie psy (285 zgłoszeń)
- aktów wandalizmu (281 zgłoszeń),
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numerów alarmowych wobec czego nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112.