Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

31-latka oszukana "na BLIKa"

Data publikacji 31.01.2022

Kolejna osoba dała się zwieść oszustom, podszywającym się pod znajomych na portalach społecznościowych. Tym razem ich ofiarą padła 31-latka, która odpowiedziała na prośbę o pilną pożyczkę i straciła 500 złotych. Kobieta była przekonana, że udostępniając kody BLIK pomaga swojemu szwagrowi. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do kont bankowych, jak też przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

W piątek wieczorem suwalscy policjanci zostali powiadomieni o kolejnym oszustwie za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. 31-latka poinformowała mundurowych, że została oszukana przez osobę podszywającą się pod jej szwagra. Jak ustalili policjanci, ktoś włamał się na konto społecznościowe mężczyzny, a następnie za pośrednictwem komunikatora poprosił o pożyczkę w jego imieniu. 31-latka przekonana, że koresponduje z członkiem rodziny wygenerowała kody BLIK, które przesłała przestępcy. W ten sposób straciła w sumie 500 złotych.

Ostrzegamy!

Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy:
    • weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy,
    • nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
    • pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
    • dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

Powrót na górę strony