Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Mikołajowe" porady na bezpieczne zakupy przedświąteczne

Data publikacji 20.12.2023

Migoczące światełka, wszechobecni Mikołaje… Nadszedł już czas „świątecznej gorączki”. Pochłonięci poszukiwaniem wymarzonych prezentów i zakupami do przygotowania kolacji wigilijnej pamiętajmy, że większa liczba ludzi w sklepach, na rynkach i w centrach handlowych oraz kolejki do kas to nie tylko drobna niedogodność – to także większa liczba zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. Bądźmy ostrożni i wspólnie zadbajmy, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne.

Na bazarku i w galerii…

Większość mijanych w tłumie ludzi jest dokładnie taka jak my – zabiegani kupujący, próbujący zdążyć ze zrobieniem zakupów. Wśród nich mogą się jednak także znaleźć kieszonkowcy i złodzieje, dla których taka sytuacja to prawdziwa okazja. Jak się przed nimi ochronić?

Przede wszystkim, zachowajmy szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymajmy wartościowe przedmioty – portfel, klucze, telefon, dokumenty – tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikajmy wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza/kurtki czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko.

Pamiętajmy też, aby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy (trzymając je razem, zwiększamy ryzyko, że potencjalny złodziej pozna także nasz adres – w ten sposób ofiarą może paść również nasze mieszkanie).

Zadbajmy też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możemy mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważymy, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiajmy bagażu i zakupów bez opieki. Paniom przypominamy o zamknięciu torebki po skończonych zakupach.

Uważajmy także przy kasie. Nigdy nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcemy przecież, by osoby stojące obok nas przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, starajmy się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniemy zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.

Jeżeli idziemy na zakupy z dziećmi, zwróćmy szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Duży ruch w sklepach zwiększa ryzyko zgubienia się. Pamiętajmy, by zawsze ustalić z dzieckiem, jak ma się zachować w takiej sytuacji – przede wszystkim, aby wróciło do miejsca, w którym ostatni raz nas widziało i aby nie odchodziło nigdzie z nieznajomymi osobami. Sami także, jeżeli zauważymy, że nasze dziecko się zgubiło, niezwłocznie poprośmy o pomoc pracowników sklepu lub miejsca, w którym się znajdujemy.

Jak co roku, policjanci czuwają nad bezpieczeństwem, także w miejscach, gdzie trwa „gorączka przedświątecznych zakupów”.
Nie wahajmy się więc zwrócić do nich o pomoc, jeśli zauważymy coś niepokojącego czy podejrzanego.

Pamiętajmy jednak, że to także od nas, naszej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa, zależy czy Święta Bożego Narodzenia będą spokojne i udane.

 

  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo
  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo
  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo
  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo
  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo
  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo
Powrót na górę strony