Zabezpiecz swój rower
Jak każdego roku suwalscy policjanci wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego odnotowali już kradzieże tych pojazdów. Dlatego apelują o przestrzeganie kilku zasad które mogą nas uchronić przed utratą jednośladu.
Rowery giną zwykle spod sklepów, z klatek schodowych, z posesji lub nie zamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie są one przechowywane. Aby ustrzec się takich nieprzyjemnych sytuacji należy zawsze pamiętać o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed jego utratą. Złodziej nawet nie kradnąc całego roweru, może łatwo przywłaszczyć sobie jego element np. koło czy siodełko. Doświadczenie pokazuje jednak, że można w dużym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się rozsądnie i odpowiedzialnie. W związku z tym, że sezon rowerowy jeszcze się nie zakończył radzimy:
Czego nie wolno robić:
- zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego, gotowego do drogi roweru w miejscach publicznych (przed sklepem, na ulicy, itp.)
- zostawiać rowerów na klatkach schodowych;
- trzymać niezabezpieczonych rowerów w piwnicy, suszarni czy innych pomieszczeniach gospodarczych.
Należy również pamiętać, że nie ma zapięć nie do pokonania jednak można w znacznym stopniu utrudnić kradzież a nawet do niej zniechęcić stosując odpowiednie zabezpieczenie.
O czym należy pamiętać:
- najlepszym zapięciem polecanym przez producentów rowerów są blokady typu U-lock czyli zapięcie w kształcie litery „U”. Pokonanie ich zajmuje wprawnym złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu;
- z pozostawianego roweru należy zdjąć drobne elementy np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec;
- pozostawiany choćby na chwilę rower należy zabezpieczyć i zostawić w pobliżu miejsca działania kamer telewizji przemysłowej. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży Policja będzie dysponować nagraniem zdarzenia, co może pomóc w odnalezieniu roweru;
- zrobione zdjęcia roweru znacznie ułatwią identyfikację w przypadku jego kradzieży;
- innym zabezpieczeniem roweru przed kradzieżą jest jego oznakowanie, które nie jest widoczne gołym okiem, a dzięki któremu możliwe jest odnalezienie roweru i zwrot właścicielowi
Każdy rower można bezpłatnie oznakować w jednostce Policji.
- najlepiej kupować rower w sklepie, zachowując komplet dokumentów świadczących o legalności jego nabycia. Rower kupiony „ z drugiej ręki” może być kradziony. Przed zakupem, najlepiej sprawdzić ten fakt w najbliższej jednostce Policji.
Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
W przypadku kradzieży roweru, należy zgłosić ten fakt Policji. Jeśli rower zostanie odnaleziony wówczas zostanie zwrócony właścicielowi.
Wszystkie osoby chcące oznakować swój rower prosimy o kontakt z dzielnicowym rewiru właściwego dla miejsca zamieszkania lub z kierownikiem Rewiru Dzielnicowych KMP w Suwałkach tel. 87 564 14 67.