Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za przywłaszczenie

Data publikacji 29.09.2014

Przywłaszczenie znalezionej rzeczy, to przestępstwo. Przekonała się o tym 19-letnia mieszkanka Suwałk. Policjanci znaleźli u niej komórkę, którą znalazła pod koniec minionych wakacji.Teraz postępowaniem kobiety zajmie się sąd.

W miniony piątek suwalscy policjanci odnaleźli zagubiony telefon i ustalili sprawcę jego przywłaszczenia. Jak się okazało, nowa właścicielka aparatu nie ukradła komórki, lecz znalazła ją pod koniec wakacji w jednym ze sklepów na terenie miasta. Atrakcyjność telefonu sprawiła, że nikogo o tym nie powiadomiła i nie zwróciła jej właścicielowi. Wartą około tysiąca złotych komórkę postanowiła zachować dla siebie. W piątek 19-latka usłyszała zarzut, do którego przyznała się. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem. Za przywłaszczenie grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

POLICJA PRZYPOMINA!

Każdy, kto:

•       nie zawiadomi Policji lub innego organu państwowego w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia,

•       nie podejmie poszukiwania właściciela rzeczy (zwierzęcia) w stosowny sposób w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia,

może odpowiadać karnie.

Natomiast każdy, kto znajdzie zagubioną rzecz i zwróci ją właścicielowi, może żądać od niego wypłaty znaleźnego. Zgodnie, bowiem z treścią przepisu art. 186 Kodeksu Cywilnego znalazca, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swe roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru.

Powrót na górę strony