,,Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" 2013 r.
Przed nami kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W tym roku, w dniach 25 luty – 2 marzec, zainteresowani suwalczanie będą mogli zgłaszać się po pomoc do wielu instytucji bądź organizacji. Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wielu podmiotów, dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych zazwyczaj w suwalskich organizacjach i ośrodkach - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.
W ramach tej inicjatywy suwalscy policjanci będą uczestniczyć w wielu działaniach na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. W dniach 25 luty – 2 marzec 2013r. Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach dyżur będą pełnić:
- Kierownik Rewiru Dzielnicowych (pon-pt w godz.9.00-12.00)
- Dzielnicowy (pon-pt) w godz. 9.00-20.00)
- Policjant Referatu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji (pon-pt w godz. 9.00-12.00)
- Koordynatora Procedury „Niebieskiej Karty” (pon-pt w godz.9.00-12.00)
- Tydzień otwartych drzwi „Przyjaznego Pokoju Przesłuchań” w KMP w Suwałkach wraz z edukacją na temat praw dzieci i młodzieży
Ponadto, świadkowie oraz osoby pokrzywdzone przestępstwem każdego dnia mają możliwość uzyskania pomocy - informacji o swoich prawach, obowiązkach, procedurach i etapach postępowania prawnego oraz instytucjach pomocowych. Jest ona udzielana przez różne instytucje tj. Prokuraturę Rejonową w Suwałkach; Sąd Rejonowy w Suwałkach; Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach ul. Świerkowa 60; Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat w Suwałkach ul. Noniewicza 91; Fundacja EGO ul. Noniewicza 91.
W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).
W tym roku partnerzy projektu postanowili, iż z uwagi na nie wiktymizowanie osób zgłaszających się po informację do Ośrodków zasadnym jest zmiana nazwy Tygodnia na „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.
Program szczegółowy Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw