Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga zagrożenie – bezpiecznie w towarzystwie psa

Data publikacji 25.07.2013
Okres wakacyjny sprzyja powiększającej się liczbie porzuconych zwierząt. Nieodpowiedzialni właściciele czworonogów wyjeżdżając na wakacje wypuszczają "na wolność" swe zwierzęta lub porzucają je w lasach, na osiedlach, w okolicach schronisk dla zwierząt. Bezpańskie psy stanowią coraz większe zagrożenie dla ludzi – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ich watahy snują się po polach, ulicach miast i wsi. Zgłodniałe, coraz śmielej atakują ludzi, głównie dzieci, które są  łatwiejszym obiektem agresji.  Koczują również  na obrzeżach lasów gdzie z kolei uganiają się za leśną zwierzyną, atakując również turystów i ich domowe zwierzęta. Należy  podkreślić, iż bezpańskie psy nie biorą się znikąd. To wynik ludzkiej beztroski – powinniśmy z pełną odpowiedzialnością podejmować decyzje o nabyciu psa, bez ulegania chwilowym potrzebom naszych dzieci, czy  trendom społecznym.

Niepokojącym również pozostaje fakt uczenia psów agresji wobec ludzi – nigdy nie wiadomo kiedy ta lekcja obróci się przeciwko nam czy naszym bliskim.

Słyszymy też dramatyczne historie pogryzień przez psy, których ofiarami stają się  osoby starsze, słabsze oraz dzieci. Duży odsetek powyższych zdarzeń dotyczy ataków na właścicieli. Dane Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach ujawniają w 2013 r. - 13 przypadków prowadzonych postępowań o wykroczenia z art. 77 kw.

W związku z powyższym Komenda Miejska Policji w Suwałkach apeluje by zadbać o swe bezpieczeństwo w kontakcie z czworonogami.

Drodzy rodzice !!– uczcie swe dzieci szacunku dla zwierząt, odpowiednich zachowań wobec obcych psów oraz formy obrony w sytuacji zagrożenia.

Drogie dziecko !

Pomimo, że psa nazywamy najlepszym przyjacielem, pamiętać należy, ze może on być bardzo niebezpieczny.
Zasady bezpiecznego zachowania wobec zwierzęcia:
  1. nie wolno bawić się z obcymi  psami obcymi, nawet jak właściciel jest w pobliżu,
  2. nie wolno głaskać obcego psa bez zgody właściciela,
  3. nie wolno psa drażnić, ciągać za ogon, uszy, dokuczać mu czy próbować go uderzyć,
  4. nie wolno wchodzić na cudzą posesję, gdzie jest pies
  5. nie wolno zabierać psu pożywienia czy jego zdobyczy
  6. nie patrz psu prosto w oczy – moze odczytać to jako wyzwanie na pojedynek
NIGDY NIE WOLNO PRZED PSEM UCIEKAĆ !!!

jeśli pies zaczął szczekać  lub próbuje zaatakować – zastosuj bezpieczną postawę:
  1. stań bokiem do psa na lekko rozstawionych nogach,
  2. nie patrz mu w oczy, nie okazuj strachu
  3. złóż dłonie na kark i zgiętymi ramionami zasłoń twarz
  4. jeśli masz rower, torbę, plecak, kurtkę – zasłoń się przed atakującym psem
  5. jeśli pomimo to pies zaatakuje – przyjmij pozycję żółwia – ukryj wystające części ciała, leż nieruchomo, twarzą do ziemi:
  • spleć dłonie do wewnątrz
  • schowaj kciuki do środka
  • załóż ręce na kark, osłoń uszy oraz oczy
  • kucnij
  • przyciągnij głowę do kolan
Gdy zostaniesz pogryziony – niezwłocznie udaj się do lekarza. Masz prawo oczekiwać od właściciela psa aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Gdy nie jest Ci znany właściciel psa – zgłoś zdarzenie Policji – 997, 112 lub Straży Miejskiej - 987
  
Właścicielom psów przypominamy, iż istnieją regulacje prawne w zakresie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe:
  • art. 85 ust.1a ustawy z dnia 11.03.2004r. O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2004,Nr 69,poz.625 z późn.zm) "Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie (...) podlega karze grzywny"
  • art.37a ust.1 ustawy z dnia 21.08.1997r. O ochronie zwierząt (Dz.U.1997, nr 111, poz.724 z późn. zm.) "Kto prowadzi hodowlę lub utrzymuje psa rasy uznawanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia, podlega karze aresztu lub grzywny"
  • art. 77 ustawy z dnia 20.05.1971 Kodeks Wykroczeń (Dz.U.1971 Nr 12,poz.114 z późn.zm) "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany"
  • art. 78 ustawy z dnia 20.05.1971 Kodeks Wykroczeń (Dz.U. 1971 Nr 12, poz.114 z późn.zm.) "Kto przez drażenienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że zwierzę staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1000zł lub karze nagany"
  • art. 166 ustawy z dnia 20.05.1971 Kodeks Wykroczeń (DzU.1971 Nr 12, poz.114 z późn.zm.) "Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny lub nagany"
  • art.108 ustawy z dnia 20.05.1971 Kodeks Wykroczeń (DzU.1971 Nr 12, poz.114 z późn.zm.) "Kto szczuje psem czlowieka, podlega karze grzywny do 1000zł albo karze nagany"
  • Uchwala Nr XXX/262/13 Rady Gminy Suwałki z dnia 30.04.2013r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Suwałki (Rozdział 6 )
  • Uchwałą Nr XXVI/269/2012 Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 26.09.2012r w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Suwałki ( Rozdział 5 i 6)
Powrót na górę strony