Nie dali się oszukać
Suwalscy policjanci wciąż ostrzegają przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny próbują wyłudzać od starszych osób ich oszczędności. Na szczęście tym razem sześciu suwalczan nie dało się oszukać.
Pomimo wielokrotnych policyjnych ostrzeżeń o oszustach wyłudzających oszczędności metodą „na wnuczka” i zatrzymań sprawców przez podlaskich policjantów w dalszym ciągu zdarzają się przypadki oszustw oraz prób ich dokonania. Do takich właśnie doszło wczoraj w godzinach 9.00 – 13.30 w Suwałkach. Wtedy to do sześciu suwalczan w wieku od 60 do 91 lat zadzwonił nieznajomy mężczyzna i kobieta podając się za ich wnuczka, siostrzeńca bądź kuzyna. Osoby te prosiły o pilne pożyczenie pieniędzy w kwotach od 1 do 17 tysięcy złotych w związku z zaistniałym wypadkiem drogowym. Jednak starsze osoby były czujne i nie dały się nabrać. Już po chwili zorientowały się, że to próba oszustwa.
Suwalscy policjanci kolejny raz apelują!
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, a szczególnie osoby starsze często o niej zapominają. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywanie się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów, jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:
- skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego,
- nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści,
- potwierdzić informację u innych członków naszej rodziny.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.
NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – POWIEDZ NIE!
Apel podlaskich policjantów:
Szanowni Państwo!
Podlaska Policja od kilku lat odnotowuje szereg oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych. Niestety przestępcy są coraz bardziej pomysłowi, metody ich działania się zmieniają jednak motyw jest ciągle ten sam: chęć szybkiego zdobycia pieniędzy kosztem ufnych, często zamieszkujących samotnie, starszych ludzi.
Oszuści zjawiają się zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Chcą sprawdzać instalacje, pobierają opłaty za abonament telewizyjny, przynoszą zapomogi, sprzedają różne produkty, a nawet zbierają pieniądze „dla ubogich”. Wykorzystują czyjąś nieostrożność usiłując wmówić, że są przedstawicielami rozmaitych instytucji unijnych, państwowych lub pomocowych, dzwonią udając członka rodziny, potrzebującego natychmiastowej pożyczki.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych. W sytuacjach tych niezbędne jest stosowanie kilku podstawowych zasad: ograniczone zaufanie, nie wpuszczanie do swoich mieszkań osób nieznajomych, unikanie podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli połączone one są z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji, czy okazaniem swoich oszczędności. Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym. Ostrzegajmy innych przed wspomnianymi zagrożeniami i wspólnie dbajmy o nasze bezpieczeństwo.
Zwracamy się z apelem, aby zgłaszać informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w naszej klatce, mieszkaniu, czy posesji dzwoniąc pod bezpłatne numery 997 lub 112, bądź kontaktować się z najbliższą jednostką Policji.